Co to jest VPN: zalety i jak to działa?
Zapewne niejednokrotnie słyszałeś o VPN (Virtual Private Network). Jest to nic innego jak serwer, z którego wielu z nas na pewno korzystało w pewnym momencie, aby połączyć się z Internetem z innego adresu IP na innym komputerze. Ale jak to działa?
Jak działa VPN?
VPN ułatwia nam wiele spraw, jeśli np. jesteśmy za granicą i chcemy się połączyć z komputera w innym kraju. W przeszłości, tego typu połączenia były bardziej do użytku biznesowego, ale obecnie istnieje duża wszechstronność w ich użyciu i z czasem stały się coraz bardziej popularne.
VPN działa jak sieć lokalna, do której możesz podłączyć wszystkie swoje urządzenia bez konieczności ich fizycznej integracji, ponieważ połączenie odbywa się za pośrednictwem Internetu, niezależnie od tego, w jakim miejscu geograficznym się znajdujesz.
Kiedy korzystasz z połączenia VPN, cały Twój ruch sieciowy przechodzi z Twojego urządzenia do Twojego dostawcy Internetu, który kieruje go bezpośrednio do serwera VPN i części tego miejsca docelowego. Twój dostawca usług internetowych nie wie, że masz do niego dostęp, ponieważ rodzaj połączenia jest szyfrowany. Mówiąc prościej, to tak, jakbyś fizycznie w tym momencie miał dostęp do Internetu, ponieważ zebrany adres IP jest adresem serwera VPN.
Zalety połączeń VPN.
1. Praca zdalna.
W obecnej sytuacji wielu pracowników pracuje w domu lub poza biurem. Dzięki połączeniu VPN dostęp do sieci jest chroniony, połączenie jest szyfrowane, a pracownik ma taki sam dostęp, jak gdyby był w biurze.
2. Uniknięcie geoblokowania.
Dzięki połączeniom VPN możesz „zataić, gdzie jesteś”, tzn. Twoje urządzenie łączy się z serwerem VPN, a serwer VPN jest tym, który rozmawia z Internetem. Na przykład, jeśli jesteś we Francji, ale serwer VPN znajduje się w USA, serwery będą myśleć, że łączysz się z USA. Dzięki temu, będąc w innym kraju, będziesz miał dostęp do treści, które są tam dostępne, np. do Netflixa. Jest to jeden ze sposobów, w jaki milionom Chińczyków udaje się połączyć z Facebookiem, ponieważ ten portal społecznościowy, podobnie jak wiele innych, jest w ich kraju cenzurowany.
3. Zwiększone bezpieczeństwo.
Rozumie się samo przez się, że logowanie się do któregokolwiek z kont bankowych podczas uzyskiwania dostępu z publicznej sieci WiFi nie jest najbezpieczniejszym ani najbardziej niezawodnym sposobem na zrobienie tego. To właśnie tutaj połączenie VPN oferuje Ci znacznie bezpieczniejsze połączenie dzięki szyfrowaniu, które zapewnia. Jednak musisz się również upewnić, że Twój dostawca VPN jest niezawodny, w przeciwnym razie będzie mógł przechowywać cały Twój ruch i logi oraz sprzedawać Twoją przepustowość najwyżej licytującemu.
4. Elastyczność.
Działa on we wszystkich aplikacjach, z których korzystasz, ponieważ kieruje cały ruch internetowy, w przeciwieństwie do serwerów proxy. Ponadto można łatwo łączyć się i rozłączać, zmieniając dowolnie sposób aktywacji połączenia.
Nie raz zdarzyło mi się, że jakaś strona jest zablokowana w Polsce, albo podczas pobytu za granicą. W tej sytuacji, VPN rozwiązuje problem błyskawicznie.