Czy Twoja prywatna chmura jest naprawdę bezpieczna?
Chmura, bez wątpienia, jest jedną z wielkich innowacji, które przyniósł nam Internet, ponieważ jej zastosowanie zrewolucjonizowało wszystko. Dzięki chmurze mamy dziś dostęp do naszych dokumentów bez konieczności ciągłego noszenia ze sobą pendrive’a.
Choć chmura ma wiele zalet, może też budzić pewne wątpliwości. Dlatego tutaj powiemy Ci, czy chmura jest naprawdę bezpieczna, czy posiada odpowiednie zabezpieczenia, które gwarantują nam ochronę, czy też ryzykujemy, że zostaniemy narażeni na niebezpieczeństwo.
Co to jest chmura?
Być może zastanawiasz się, czym jest chmura. Jest to przestrzeń internetowa, wirtualna, niematerialna, gdzie pliki są przechowywane. Wyobraź sobie, że jest jak duża szafa na dokumenty tylko, w Internecie, hostowane na serwerze i z 24/7 nadmiar. W dzisiejszych czasach chmura jest wykorzystywana do wszystkiego. Doskonałym przykładem mogą być galerie w naszych telefonach, ponieważ aplikacje takie jak Google Photos są oparte na chmurze. Dropbox i Google Drive to kolejne doskonałe przykłady usług przechowywania danych w chmurze.
Główną zaletą tych aplikacji jest dostępność plików, gdyż możemy mieć do nich dostęp w każdej chwili niezależnie od urządzenia. Wystarczy połączenie z Internetem, aby mieć dostęp do wszystkich danych i plików przechowywanych w chmurze, co znacznie ułatwia korzystanie z nich, kiedy tylko chcesz.
Obecnie istnieje duża liczba dostawców tego typu usług. Jak już wspomnieliśmy, Google jest jednym z głównych dostawców, choć mamy też Apple z jego słynnym iCloud. Ich popularność jest tak duża, że wkrótce będziemy świadkami dużej liczby tanich usług w chmurze o dużej pojemności.
Zalety usług w chmurze.
1. Dostępność.
Zapomnij o konieczności biegania do komputera w celu sprawdzenia plików. Usługi w chmurze są dostępne każdego dnia i o każdej godzinie, więc możesz uzyskać dostęp do swoich informacji, kiedy tylko chcesz.
2. Bezpieczeństwo.
Dysk twardy może zostać spalony lub USB może zostać zgubiony, ale serwery w chmurze są chronione, więc nie stracisz swoich plików tak jak wtedy, gdy Twój komputer lub telefon komórkowy postanowił odejść.
3. Multi-device.
Jedną z wielkich zalet usług w chmurze jest fakt, że są one multi-device, to znaczy, że mogą być używane na komputerach, tabletach i telefonach komórkowych. Jest to wielka zaleta, ponieważ można łatwo uzyskać dostęp do wielu plików.
4. Ochrona informacji.
Usługi w chmurze są wyjątkowo chronione za pomocą środków szyfrowania danych. Zapewni to, że Twoje dane nie dostaną się w nieznane ręce lub w ręce cyberprzestępców, którzy mogliby je wykorzystać i wyłudzić od Ciebie pieniądze, aby odzyskać kontrolę nad plikami.
Czy można się włamać do konta w chmurze?
Chociaż zdarzały się przypadki nieautoryzowanego dostępu do chmury, jak to miało miejsce w przypadku wycieku prywatnych zdjęć i informacji gwiazd Hollywood, w rzeczywistości nie było to dokonane przez hacking, ale przez inną technikę phishing. Według dostawcy usług w chmurze, nieautoryzowany dostęp lub naruszenie bezpieczeństwa zostało dokonane za pomocą oszustwa. Wykorzystując technikę phishingu, użytkownicy byli przekonani, że to firma z branży cloud computing, aby przekazać swoje dane. Krótko mówiąc, można powiedzieć, że był to hoax, a nie hack. Według ekspertów, włamanie do usługi w chmurze może być bardzo trudne, ponieważ usługa w chmurze ma wiele barier bezpieczeństwa, takich jak szyfrowanie danych.
Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje dane są w pełni zabezpieczone przed cyberprzestępcami. Podobnie, serwery w chmurze są chronione nawet przed klęskami żywiołowymi, co gwarantuje całkowite bezpieczeństwo Twoich plików przed wszelkimi zagrożeniami, od klęsk żywiołowych po włamania i cyberataki.
Cztery sposoby ochrony chmury.
Chociaż chmura jest bardzo bezpieczna, ponieważ posiada najlepsze środki ochrony, zawsze jest miejsce na poprawę poziomu bezpieczeństwa. Dlatego poniżej przedstawiamy 4 sposoby, dzięki którym chmura może być bezpieczniejsza.
1. Dobre hasło.
Posiadanie hasła takiego jak 1234 lub swojej daty urodzenia zwiększa szanse na jego odgadnięcie przez hakera. Idealnie byłoby, gdybyś miał hasło, które łączy w sobie wielkie litery, małe litery, symbole i cyfry, ponieważ takie hasła są bardzo trudne do złamania.
2. Unikaj łączenia się z otwartymi sieciami.
Otwarte lub publiczne sieci są jak otwarcie drzwi dla włamywacza, aby wejść do domu, ponieważ nie ma filtrów bezpieczeństwa, aby zapewnić, że tylko użytkownicy o dobrych intencjach mogą się połączyć. Unikanie korzystania z chmury w takich sieciach zapobiegnie wielu próbom włamania.
3. VPN.
VPN to jeden z najlepszych sposobów na ochronę chmury, dzięki tarczy, która powstaje w procesie połączenia. Nawet korzystanie z całkowicie darmowych sieci VPN zapewni Ci wysoki poziom ochrony, który będzie trzymał hakerów z dala.
4. Nie udostępniaj swojej nazwy użytkownika i hasła.
Często zdarza się, że znajomi proszą o pomoc w korzystaniu z naszej chmury, na przykład. Choć nie jest źle ich wspierać, często popełniamy błąd dzieląc się naszą nazwą użytkownika i hasłem ze względu na praktyczność. Idealnie byłoby tego unikać, gdyż zwiększa to podatność naszej chmury na ataki.
Teraz, gdy wiesz już wszystko o chmurze, powinieneś wiedzieć, że usługa ta jest doskonałym sposobem na wykorzystanie Internetu wszystkiego. Chmura jest dostępna, bezpieczna i łatwa w użyciu, więc nie musisz się martwić, że Twoje dane będą dostępne dla hakerów.