Do czego przyda się fotopułapka?
Fotopułapki stają się coraz popularniejsze, a wszystko dlatego że ich ceny spadają, a jednocześnie możliwości rosną. Czym jednak jest to tajemnicze urządzenie? Otóż służy ono do wykonywania zdjęć i filmów w miejscu, gdzie normalnie nie byłoby możliwości wykonania żadnej fotografii ani nagrania. Najczęściej mowa o obszarach leśnych i obserwacji dzikiej zwierzyny w swoim naturalnym środowisku. Stąd też fotopułapka często nazywana jest kamera leśną, z uwagi na specyficzną budowę pozwalającą umieścić ją niemalże gdziekolwiek i doskonale zakamuflować.
Nowoczesne a starsze fotopułapki
Czym różnią się obecnie produkowane kamery leśne od tych, które można było znaleźć na rynku około dekadę temu? Przede wszystkim jest to znacznie wyższa jakość rejestrowanego obrazu. Dawniej znalezienie urządzenia, które oferowało standard Full HD było dużym wyzwaniem. Jeżeli już taką fotopułapkę znaleźliśmy, jej cena bywała horrendalna. Powodowało to, że wykorzystanie tego typu kamer było ograniczone właściwie jedynie to dużych instytucji, które opiekowały się obszarami leśnymi. Leśniczówki, bo o nich mowa, korzystały z fotopułapek od bardzo dawna, jednak były to urządzenia, na które przeciętny Kowalski nie mógłby sobie pozwolić. Dziś to się zmieniło. Współczesna fotopułapka oferuje nawet jakość 4K i to zarówno, jeśli chodzi o zdjęcia jak i filmy nagrywane w 30 klatkach na sekundę. Rejestracja rozpoczyna się w momencie, gdy czujnik ruchu wykryje aktywność zwierzyny bądź ludzi, co może mieć również bardzo duże znaczenie podczas prowadzenia monitoringu różnych miejsc (domki letniskowe, działki rekreacyjne, obszary nielegalnych wysypisk śmieci itd).
Najważniejsze cechy kamery leśnej
Jeżeli kupujemy fotopułapkę w celu używania jej na obszarze leśnym, musi ona spełniać kilka bardzo ważnych kryteriów. Przede wszystkim powinna być niewielka i lekka, tak by możliwe było łatwe jej ukrycie, np. wysoko na drzewie. Po drugie jej obudowa nie może rzucać się w oczy kształtem, a barwy powinny być dobrane tak, by umożliwić wtopienie się w otoczenie. Dzięki temu fotopułapka może działać przez miesiące w jednym miejscu, bez ryzyka uszkodzenia jej przez zwierzynę bądź wypatrzenia i kradzieży przez ludzi. Niezmiernie ważnym aspektem jest brak wydawania jakichkolwiek dźwięków, kamery leśne nie mogą mieć także żadnych źródeł światła. Coraz więcej produktów wyposażonych jest w diody na podczerwień, które są niewidoczne dla ludzi i zwierząt, jednocześnie pozwalając na wykonywanie zdjęć i filmów w porze nocnej.