Jak wykonać splot kabla koncentrycznego?
Kabel koncentryczny jest elementem obecnym, w takiej czy innej formie, w każdym domu. Łatwo go znaleźć, jeśli sprawdzisz połączenie między telewizorem a anteną lub w przewodach dystrybucji sygnału wideo. Jest on również powszechny w sieciach transmisji danych, takich jak ethernet (choć jego zastosowanie maleje), między nadajnikiem dowolnego rodzaju a odpowiadającą mu anteną nadawczą, lub w miejskich sieciach telewizji kablowej i Internetu, a także w kablach podmorskich i telefonicznych sieciach trankingowych.
Składa się z dwóch podstawowych części: rdzenia lub centralnego przewodnika koncentrycznego, który transportuje informacje, oraz innego zewnętrznego przewodnika, który chroni rdzeń i działa zarówno jako przewodnik prądu powrotnego, jak i jako uziemienie. Ten ostatni ma wygląd rurki i jest nazywany oplotem lub tarczą.
narzędzia do kabli współosiowych.
Jakie materiały są potrzebne do wykonania splotu?
Dokonywanie splotu kabla koncentrycznego w domu jest prostą operacją, jeśli znasz technikę i procedurę. Niezbędne jest posiadanie kilku podstawowych narzędzi i stołu warsztatowego. Potrzebne będą nożyce do cięcia kabli, narzędzie do ściągania izolacji z kabla koncentrycznego, adapter BNC, złącze F i narzędzie do ściskania złącza F.
Jakie są kroki, które muszę wykonać?
1. Za pomocą małych szczypiec odciąć końce obu kabli koncentrycznych, które mają zostać połączone. Wcześniej zaznaczamy punkty końcowe każdego z nich. Najlepiej, jeśli podczas wykonywania cięć w kablach nie będziemy tworzyć powierzchni fazowanych, lecz kwadratowe, co zagwarantuje nam lepszy efekt. Siłą własnych palców można uformować końce obu drutów na cylindrach.
2. W przyrządzie do zdejmowania izolacji z kabli koncentrycznych, dostępnym w sklepach z elektroniką i sprzętem komputerowym, kable są wkładane, najpierw jeden, a potem drugi. Aby uzyskać odpowiednią długość ściągania izolacji, ważne jest, aby koniec kabla pozostawał mocno osadzony w prowadnicy narzędzia do ściągania izolacji podczas jego wprowadzania. Każdy kabel musi być dobrze przytrzymany przez narzędzie do zdejmowania izolacji, aby powoli obracać narzędzie wokół kabla koncentrycznego. Wystarczy wykonać tę operację pięć razy. Należy uważać, aby nie ciągnąć za część kabla, która pełni rolę powłoki.
3. Narzędzie do ściągania izolacji z kabla koncentrycznego można zdjąć po sprawdzeniu, że cięcie taśmy zostało zakończone. Sprawdzić, czy dwa cięcia zostały wykonane w tym samym czasie i aby odsłonić żyłę środkową każdego z kabli, delikatnie pociągnąć za materiał znajdujący się najbliżej końca każdego z kabli.
4. Izolacja zewnętrzna, którą odsłoniliśmy drugim cięciem, jest odsłonięta i ciągniemy ją powoli palcami. Powoduje to odsłonięcie warstwy laminatu na każdym przewodzie. Następnie przecinamy tę warstwę i widzimy, że na każdym drucie znajduje się warstwa siatki drucianej.
5. Nie uszkadzając foliowego pudełka pod siatką, składamy palcami siatkę z powrotem w każdy drut. Należy ją wygiąć w taki sposób, aby została uformowana na końcu izolacji zewnętrznej.
6. Następnie do akcji wkracza złącze F, gdzie za pomocą liniowego nacisku wciskamy końcówkę każdego z dwóch przewodów w tylną część urządzenia. Biała wewnętrzna izolacja na każdym złączu musi być dociśnięta do przedniego kołnierza złącza. Należy zawsze unikać zagięć na kablu.
7. Umieść każdy ze złączy F w zaciskarce koncentrycznej, aby połączyć połączenia. Naciskając na rękojeść narzędzia uzyskuje się całkowite zaciśnięcie. Po zwolnieniu dźwigni można otworzyć narzędzie i wyjąć przegub.
8. Teraz można połączyć oba kable i zakończyć splot. Za pomocą adaptera BCN zamienimy jeden z dwóch kabli na kabel żeński i przystąpimy do wykonania ostatecznego połączenia.