Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przed zakupem nowego laptopa?
Pomimo faktu, że tablety stają się coraz bardziej wydajne i zawsze pojawiają się z obietnicą położenia kresu laptopom, prawda jest taka, że laptopy są nadal niezbędną opcją zarówno do pracy, jak i zabawy.
Jak wybrać laptopa?
W dzisiejszych czasach, przy ogromnej ilości modeli o różnych cechach, które istnieją na rynku, jeśli chodzi o wybór laptopa, możemy trochę zaszaleć. Dlatego konieczne jest wykonanie serii kroków i przyjrzenie się pewnym cechom. To jest zawsze dobry pomysł, aby zacząć od spojrzenia na opinie tych, którzy już je mają.
Z drugiej strony, decydując się na model laptopa musimy jasno określić, czego potrzebujemy i do czego będziemy go używać. Przykładowo, jeśli zamierzamy używać laptopa do przeglądania Internetu, słuchania muzyki lub wykonywania drobnych prac nie wymagających dużych możliwości graficznych, możemy zdecydować się na tańszy, lżejszy i bardziej poręczny model, niż jeśli zajmujemy się grafiką lub zamierzamy uruchamiać na jego ekranie gry ostatniej generacji, co wymaga karty graficznej w warunkach, dużego ekranu i mocniejszego procesora.
Aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie laptopa.
Aby wybrać odpowiedni laptop, poszukaj takiego, który spełnia te trzy podstawowe potrzeby.
1. Wydajność.
Szybkość reakcji i stabilność systemu. Wybierz dobry procesor i wystarczającą ilość pamięci RAM. W pierwszym przypadku Intel i AMD dzielą tort, przy czym Intel wyraźnie dominuje. Podsumowując, komputery w zależności od procesora możemy podzielić w następujący sposób:
a. klasa wysoka: Intel Core i7 i Intel Core i5;
b. klasa średnia: Intel Core i3 lub AMD serii A, FX lub E;
c. klasa niska: Intel Atom lub Celeron.
Oczywiście główną różnicą jest wydajność, te low-endowe są polecane tylko wtedy, gdy nie dysponujemy budżetem, a laptop będzie używany do podstawowych zadań. Jeśli chodzi o pamięć RAM, ogólna zasada jest taka, że im więcej tym lepiej, jako minimum powinno być 4 GB, zalecane jest 8 lub więcej.
2. Przenośność.
Wskazuje on na lekkość sprzętu, jego wytrzymałość podczas ruchu, a przede wszystkim na autonomię energetyczną. Nowe generacje oferują do ośmiu godzin nieprzerwanej pracy, a ponadto są lżejsze i smuklejsze, co ułatwia ich transport. Jednakże, jeśli zamierzasz używać go w domu jako głównego komputera, prawie jako „stałego” komputera, nie powinieneś się zbytnio martwić, ponieważ zazwyczaj będziesz miał go podłączonego do sieci przez cały dzień.
3. Napęd CD lub DVD.
Obecnie praktycznie nie są one już używane, wszystko co potrzebujesz ściągnąć nosisz na USB, także jeśli w przyszłości będziesz potrzebował takiego dysku zawsze możesz kupić dysk zewnętrzny i podłączyć go przez USB do laptopa.
4. Pojemność.
Informuje nas to, ile informacji możemy przechowywać na dysku twardym. Oczywiście, im więcej, tym lepiej. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru dwie możliwości, mechaniczny dysk twardy, który zazwyczaj ma od 500Gb do 1TB lub dyski SSD, które zazwyczaj mają od 128 do 256 Gb. Poprawa wydajności tego ostatniego jest niezaprzeczalna, jednak jego cena jest również wyższa, musisz rozważyć użycie, które masz zamiar dać mu. W każdym razie, w dzisiejszych czasach, gdy do przechowywania zdjęć i filmów służą usługi w chmurze, prawdopodobnie udoskonalenie dysku SSD zrekompensuje Ci brak miejsca w porównaniu z dyskami mechanicznymi.
5. Ekran i karta graficzna.
Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę decydując się na laptopa jest ekran. Jeśli nie zamierzasz używać go jako tabletu lub do prezentacji, nie wybieraj ekranu dotykowego, nie będzie tego wart.
Jeśli chodzi o kartę graficzną, to jeśli zamierzasz używać go do tradycyjnych zastosowań biurowych, wystarczy Ci zintegrowana karta graficzna. Z drugiej strony, jeśli zamierzasz edytować wideo lub chcesz używać go do gier, potrzebujesz dedykowanej karty graficznej, która, podobnie jak procesory, jest dostępna w wysokich, średnich i niskich przedziałach cenowych.